logotyp tvn24

MAGAZYN TVN24

Lista tematów

  • 1
    Tatiana Serwetnyk Trudna dekomunizacja Dziadka Mroza
  • 2
    Katarzyna Zdanowicz "Dla dobra Polski chwycę za kierownicę"
  • 3
    Mateusz Bednarczyk Święta pod palmami. Mikołaj nie zastanie Polaków w domu
  • 4
    Kacper Sosnowski Swoje strzelił, będą trudne rozmowy. W cztery oczy z Lewandowskim
  • 5
    Rafał Kazimierczak Opowieść świąteczna. O Monice, co się z choinki urwała
  • 6
    Maciej Kucharczyk Nowe oczy NATO. Znad Mazur mogą zajrzeć do Kaliningradu
  • 7
    Tamara Barriga 500 lat były przysmakiem i nagle zniknęły. Przepis na słynne pierniki
  • 8
    Wioleta Stolarska "To trzeba brać na klatę". Lans czy ciężka praca prezydenta Biedronia?
  • 9
    Bartosz Żurawicz Kiedy wolność przestaje ekscytować, a zaczyna straszyć
  • 10
    Maciej Kucharczyk Tak miała wyglądać przyszłość, ale nawet najbogatszych na nią nie stać
  • 11
    Grzegorz Kuczyński Judasz w sztabie, bomba w prezencie. Ataman zginął jadąc na własne wesele
  • 12
    Maciej Michałek Zapomniany triumf aliantów, który mógł zmienić losy wojny
  • 13
    Maciej Kucharczyk 20 tysięcy ton bomb na święta
  • 14
    Aleksandra Arendt "Tabletowe" dzieci poznają zabawki z PRL
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Tatiana Serwetnyk

Trudna dekomunizacja Dziadka Mroza

Zobacz

Podziel się

Ma brodę, przynosi prezenty i dla wielu jest... komunistą. A skoro tak, to może powinien podpadać pod ustawę o zakazie propagowania symboli sowieckiego systemu i zniknąć? Na razie jednak Dziadek Mróz na Ukrainie trzyma się mocno.

Ma brodę, przynosi prezenty i dla wielu jest... komunistą. A skoro tak, to może powinien podpadać pod ustawę o zakazie propagowania symboli sowieckiego systemu i zniknąć? Na razie jednak Dziadek Mróz na Ukrainie trzyma się mocno.

Dziadek Mróz był ludową postacią z rosyjskiej bajki. Nosił imię Morozko. W latach 30. XX wieku, kiedy władze radzieckie pozwoliły dzieciom robotników i chłopów świętować pod choinką, ktoś musiał dostarczać im prezenty. I rola ta przypadła Dziadkowi Mrozowi, bo Świętego Mikołaja radzieccy urzędnicy uważali, co oczywiste, za "popa i kułaka". Z kolei świecki Nowy Rok przejął tradycje zakazanego Bożego Narodzenia – choinkę, biesiadowanie w gronie rodziny i wręczanie prezentów. Wszystko wyzute z chrześcijaństwa.

Do tej pory na wschodzie i południu Ukrainy mieszkańcy nadal uważają Nowy Rok za najważniejsze święto, na zachodzie kraju z kolei jest nim Boże Narodzenie. To samo dotyczy Dziadka Mroza, który jest najważniejszym bohaterem noworocznym we wschodnich i południowych częściach kraju, na zachodzie natomiast zaczyna przegrywać ze Świętym Mikołajem.

Deputowani Dumy przywieźli prezenty noworoczne dzieciom w Doniecku / Wideo: Ministerstwo Informacji DRL

W związku z historycznymi zaszłościami dla wielu Dziadek Mróz jest więc symbolem komunistycznym, a te na Ukrainie zostały zakazane. W kwietniu Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawy, które przewidują powszechną dekomunizację, w tym zmianę wszystkich nazw miejscowości związanych z reżimem komunistycznym. Nazwy urzędów, organizacji czy przedsiębiorstw nawiązujące do czasów ZSRR, również powinny zostać zmienione. Ukraiński parlament zadeklarował także otwarcie dostępu do archiwów KGB.

Towarzysz Mróz?

Skoro Dziadek Mróz to komunista, to może należałoby go zlikwidować? Radni z Iwano-Frankiwska na przykład poinformowali, że zwrócili się do nich miejscowi rodzice z prośbą, by zarówno on, jak i jego wnuczka Śnieżka nie uczestniczyli w przedstawieniach noworocznych w szkołach i przedszkolach. Rodzice tłumaczyli swoją prośbę właśnie koniecznością "dekomunizacji systemu oświaty" i przypominali, że Ukraina ma swojego odpowiedniego bohatera, Świętego Mikołaja. Miejscowe portale donoszą, że dotychczas tradycja zapraszania Dziadka Mroza do szkół była dobrowolna: w niektórych był, w innych nie, do niektórych przychodził Mikołaj. To samo działo się w Łucku, w pobliżu granicy z Polską.

Los Dziadka Mroza na Ukrainie niepewny / Źródło: Wikipedia / domena publiczna / Yogi555

Ale już we Lwowie z usług sowieckiej wersji śnieżnobrodego starca zrezygnowano. W 2012 r. aktywiści w tym mieście zorganizowali nawet akcję "Święty Mikołaj przeciwko Dziadkowi Mrozowi", która miała promować prawdziwie świętego dobroczyńcę.

Z inicjatywą wprowadzenia zakazu działalności Dziadka Mroza wystąpili także aktywiści z Winnicy w środkowej Ukrainie. W apelu do władz miasta napisali: "W rozumieniu wielu mieszkańców Dziadek Mróz, jego biuro dobrych usług i jego granatowy kożuch od dawna kojarzą się z 1937 rokiem i decyzją podjętą w gabinetach KGB, by świadomie zastąpić prawdziwego chrześcijańskiego świętego wymyśloną postacią". Apel ten niewiele jednak pomógł. W Winnicy została ponownie otwarta rezydencja Dziadka Mroza, a władze podają, że w ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 17 tys. dzieci.

W czasach ateistycznego ZSRR

Swój list przygotowali też aktywiści w Czerniowcach. Do mera Ołeksija Kaspruka napisali: "Od wielu lat postacią, która symbolizuje święta noworoczne w naszym mieście, jest Dziadek Mróz. W tej kwestii nic się nie zmieniło zarówno po rewolucji na Majdanie Niepodległości w Kijowie, jak i po rosyjskiej okupacji terytoriów ukraińskich. Naszym zdaniem taki stan rzeczy jest sprzeczny z nastrojem patriotycznym społeczeństwa ukraińskiego. W radzieckich, ateistycznych czasach Dziadek Mróz został narzucony Ukraińcom jako alternatywa zabronionego Świętego Mikołaja".

Nie można powiedzieć, że Dziadek Mróz jest otwarcie antyukraiński

Stepan Chmara

Aktywiści zwrócili przy tym merowi uwagę, że wiele państw byłego obozu socjalistycznego – w tym "mentalnie bliskie" Ukrainie Rumunia, Polska, Mołdawia czy Gruzja –zrezygnowało z działalności Dziadka Mroza. Autorzy listu do mera nie prosili o wprowadzenia całkowitego zakazu działalności Dziadka Mroza, co ich zdaniem zostałoby skrzętnie wykorzystane przez propagandę rosyjską, ale o poświęcenie większej uwagi Świętemu Mikołajowi.

Zalecenia kijowskich radnych

W Kijowie walka z Dziadkiem Mrozem dopiero się zaczyna, choć o usuwaniu go mowy nie ma.  Promowany jest za to Święty Mikołaj.

W ubiegłym roku stołeczni radni postanowili otworzyć rezydencję Świętego Mikołaja na placu Sofijskim, na którym znajduje się katedra św. Zofii i została ustawiona 24-metrowa choinka. 19 grudnia (w tym dniu cerkiew prawosławna czci pamięć św. Mikołaja) światła na niej zapalił mer Kijowa Witalij Kliczko, zaś szefowa departamentu kultury w kijowskiej obwodowej administracji Diana Popowa wygłosiła przemówienie. – W tym roku mamy szansę, by rozpocząć nową historię, wybrać kierunek dla wzmocnienia swoich głębokich korzeni i tradycji. Dlatego w Kijowie została po raz pierwszy otwarta rezydencja Świętego Mikołaja – zaznaczyła.

W tym roku rezydencja została znów otwarta. Ponownie też ustawioną na placu Sofijskim choinkę (tym razem 25-metrową) podłączył do prądu mer Witalij Kliczko, a ze sceny ustawionej na placu Święty Mikołaj życzył Ukraińcom szczęśliwego Nowego Roku i pokoju. Dodatkowo radni stolicy wysłali do urzędów i szkół zalecenie, by podczas noworocznych świąt wykorzystywały ukraińską symbolikę i bohaterów.

A jeśli to nie komunista?

Jednak nie dla wszystkich Dziadek to komunista. Znany ukraiński polityk i dysydent w czasach ZSRR Stepan Chmara w rozmowie z tvn24.pl przekonuje, że Dziadek Mróz nie jest symbolem nawiązującym bezpośrednio do czasów komunistycznych, lecz postacią z ludowej opowieści.

– Nie można powiedzieć, że Dziadek Mróz jest otwarcie antyukraiński. Zakazanie go może zostać źle zrozumiane. Ludzie się do niego przyzwyczaili. W tej kwestii jest bardziej potrzebna praca edukacyjna. Poważna praca. Dzieci od najmłodszych lat, od przedszkola, powinny się uczyć, kim jest Dziadek Mróz i że są także inne postacie bożonarodzeniowe i noworoczne. Uświadamiać to powinni rodzice, nauczyciele, organizacje społeczne i cerkiew – podsumowuje Chmara.

W tej sytuacji niektórzy szukają kompromisu. W Winnicy do 24 grudnia będzie urzędował Święty Mikołaj. Następnego dnia miejsca w rezydencji ustąpi Dziadkowi Mrozowi.

Dziadek Mróz w donieckim Centrum Rehabilitacji / Źródło: dnr-online.ru

Podziel się
-
Zwiń

Katarzyna Zdanowicz

Zobacz"Dla dobra Polski chwycę za kierownicę"

Czytaj artykuł

Tytuł: WALESA_dla-oli_2.jpg

Mateusz Bednarczyk

ZobaczŚwięta pod palmami. Mikołaj nie zastanie Polaków w domu

Czytaj artykuł

Tytuł: Polacy coraz chętniej wybierają święta pod palmami Źródło: Shutterstock

Kacper Sosnowski

ZobaczSwoje strzelił, będą trudne rozmowy. W cztery oczy z Lewandowskim

Czytaj artykuł

Tytuł: Lewandowski po sezonie też jest w dobrej formie Źródło: tvn24.pl

Rafał Kazimierczak

ZobaczOpowieść świąteczna. O Monice, co się z choinki urwała

Czytaj artykuł

Maciej Kucharczyk

ZobaczNowe oczy NATO. Znad Mazur mogą zajrzeć do Kaliningradu

Czytaj artykuł

Tytuł: Nowy dron NATO w pierwszym locie Źródło: NATO

Tamara Barriga

Zobacz500 lat były przysmakiem i nagle zniknęły. Przepis na słynne pierniki

Czytaj artykuł

Tytuł: Bardzkie pierniki mają kilkaset lat historii. Tomasz Karamon ponownie odkrywa piernikarskie tradycje Źródło: Bardzkie Pierniki

Wioleta Stolarska

Zobacz"To trzeba brać na klatę". Lans czy ciężka praca prezydenta Biedronia?

Czytaj artykuł

Tytuł: Robert Biedroń często angażuje się w akcje organizowane w mieście Źródło: slupsk.pl

Bartosz Żurawicz

ZobaczKiedy wolność przestaje ekscytować, a zaczyna straszyć

Czytaj artykuł

Tytuł: Dlaczego więźniowie po latach za kratkami boją się wyjść na wolność? Źródło: TVN24 Łódź

Maciej Kucharczyk

ZobaczTak miała wyglądać przyszłość, ale nawet najbogatszych na nią nie stać

Czytaj artykuł

Tytuł: weekend-zumwalt-usavy.jpg Źródło: U.S. Navy

Grzegorz Kuczyński

ZobaczJudasz w sztabie, bomba w prezencie. Ataman zginął jadąc na własne wesele

Czytaj artykuł

Maciej Michałek

ZobaczZapomniany triumf aliantów, który mógł zmienić losy wojny

Czytaj artykuł

Tytuł: Brytyjskie lekkie czołgi na patrolu w zachodnim Egipcie / Autor: Imperial War Museum

Maciej Kucharczyk

Zobacz20 tysięcy ton bomb na święta

Czytaj artykuł

Tytuł: Podczas operacji Linebacker II B-52 zrzucały tysiące prostych bomb, niewiele różniących się od tych z okresu II wojny światowej. Broń naprowadzana była rzadkością Źródło: USAF

Aleksandra Arendt

Zobacz"Tabletowe" dzieci poznają zabawki z PRL

Czytaj artykuł

Tytuł: Zabawki z PRL wciąż zachwycją Źródło: tvn24

Redaktor prowadząca

Aleksandra Majda

 

Autorzy

Maciej Kucharczyk, Grzegorz Kuczyński, Tamara Barriga, Bartosz Żurawicz, Wioleta Stolarska, Mateusz Bednarczyk, Aleksandra Gałka, Aleksandra Arendt, Tatiana Serwetnyk, Maciej Michałek, Kacper Sosnowski, Rafał Kazimierczak

 

Redaktorzy

Maciej Tomaszewski, Iga Piotrowska, Tomasz Szymański, Tomasz Wiśniowski, Grzegorz Poławski, Aleksandra Majda

 

Zdjęcia

TVN24 Łódź, slupsk.pl, Robert Zaputowicz/tvn24, Shutterstock, Dom Zagadek, Hangar 646, Grzegorz Dolecki/TVN 24 Pomorze, archiwum A. Janowskiego, archiwum PKiN, TVN Warszawa, pkin, K. Połosak/Bardzkie Pierniki, Bardzkie Pierniki,  AFP PHOTO/JOHN MACDOUGALL/EastNews, targeo.pl, glava-lnr.su, Imperial War Museum, public domain/Wikipedia, Bundesarchiv, Bild 101I-783-0107-27 / Dorsen / CC-BY-SA 3.0, Australian War Memorial, STF / Sholomovich, Wikipedia / domena publiczna / Yogi555, EPA/SERGEY DOLZHENKO, dnr-online.ru, Northrop Grumman, NATO, USAF, Clay Gilliland/Wikipedia (CC BY SA 3.0), Colin Mutchler/Wikipedia (CC BY SA 3.0), С. А. Варюхиным/Wikipedia (CC BY SA 3.0), US Navy.

 

Video

TVN24, Reuters, Enex

Zobacz wszystkie