logotyp tvn24

MagazynTVN24

Lista tematów

  • 1
    Prof. Bogusław Pawłowski Zgwałcone rzadziej zachodzą w ciążę? Biolog wyjaśnia biskupowi
  • 2
    Maciej Kucharczyk Latają na sprzęcie starszym od siebie. Śmigłowce potrzebne na wczoraj
  • 3
    Bartosz Żurawicz Kobiet miał tysiące, dzieci nie zliczy. "Tulipan": moje życie było ostrzejsze niż serial
  • 4
    Marek Migalski "To nie nowa "Solidarność", nie nowy KOD. Kobiety nie obalą tego rządu"
  • 5
    Tatiana Serwetnyk "Obudź mnie o 4.20"
  • 6
    Maciej Michałek Stawką jest przyszłośc całego mocarstwa. Największa palarnia świata musi zniknąć
  • 7
    Karolina Rybińska Czarny Protest miał się skończyć na lajkach. Dlaczego z sieci wyszedł na ulice?
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Prof. Bogusław Pawłowski

Zgwałcone rzadziej zachodzą w ciążę? Biolog wyjaśnia biskupowi

Zobacz

Maciej Kucharczyk

ZobaczLatają na sprzęcie starszym od siebie. Śmigłowce potrzebne na wczoraj

Czytaj artykuł

Tytuł: magazyn_smiglowce Źródło: MON

Bartosz Żurawicz

ZobaczKobiet miał tysiące, dzieci nie zliczy. "Tulipan": moje życie było ostrzejsze niż serial

Czytaj artykuł

Tytuł: MAGAZYN nogi

Marek Migalski

Zobacz"To nie nowa "Solidarność", nie nowy KOD. Kobiety nie obalą tego rządu"

Czytaj artykuł

Tatiana Serwetnyk

Zobacz"Obudź mnie o 4.20"

Czytaj artykuł

Tytuł: Liczba samobójstw wśród niepełnoletnich w Rosji drastycznie wzrosła Źródło: Shutterstock

Maciej Michałek

ZobaczStawką jest przyszłośc całego mocarstwa. Największa palarnia świata musi zniknąć

Czytaj artykuł

Karolina Rybińska

ZobaczCzarny Protest miał się skończyć na lajkach. Dlaczego z sieci wyszedł na ulice?

Czytaj artykuł

Podziel się

Czarny Poniedziałek zaskoczył Polskę. Zrodzony w internecie protest zdaniem krytyków miał skończyć się na czarnych sukienkach w profilowych zdjęciach. Jeszcze w piątek przeważały głosy sceptyków wieszczących, że demonstracje zostaną zastąpione przez hashtagi, że posłów nie wystraszą wydarzenia na Facebooku. W poniedziałek okazało się, że 100 tys. strajkujących kobiet to wierzchołek góry lodowej, która wyrosła w mediach społecznościowych. Co dalej?

Zaczęło się od głosowania w Sejmie. W piątek 23 września posłowie zajęli się dwoma projektami zmieniającymi ustawę aborcyjną. Pierwszy zakładał jej liberalizację, drugi znaczne zaostrzenie. I choć oba były projektami obywatelskimi, a takie według zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości nie powinny trafić do kosza po pierwszym czytaniu, pierwszy odrzucono, a drugi został w grze.

Taki obrót spraw zbulwersował nie tylko tzw. środowiska pro-choice, ale też całe rzesze kobiet niezwiązanych z polityką. Pierwszym aktem sprzeciwu był czarny strój. Na znak żałoby za swoim prawem do stanowienia o ciąży kobiety założyły czarne sukienki i zalały nimi media społecznościowe. Potem doszły tradycyjne zmiany zdjęć profilowych – na czarne. Wkrótce protest wyglądał jak typowa reakcja w serwisach społecznościowych – gwałtowna, ale krótka i bez znaczenia w realu.

"To jest nic, to tylko focia"

Wiele głosów wyśmiało taką formę wyrażania oburzenia. Dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska w programie "Tak Jest" w TVN24 uznała, że to nic. – Daje to poczucie iluzorycznej wspólnoty. Bo to się po to robi. Jest to w sumie zamiast. I nie robi nic. Są tacy ludzie, którzy mówią: zróbmy chociaż to, lepiej niż żebyśmy niczego nie zrobili. Ale właśnie to jest nic, to jest tylko focia – mówiła. – Bardzo bym chciała, żeby się babki wzięły, ale nie za robienie selfików, tylko za prawdziwą robotę – dodawała Korwin-Piotrowska.

Taka postawa nie dziwi. Wielu badaczy internetu wskazuje na zjawisko tzw. slack- bądź clicktywizmu. Jest to podejmowanie aktywności społecznej w przestrzeni wirtualnej zamiast w realu. – Kiedyś nie było możliwości wyrażenia swoich poglądów i swojego niezadowolenia w inny sposób, dlatego ludzie wychodzili na ulicę. Teraz możemy protestować w mediach społecznościowych. To jednak nieczęsto przekłada się na rzeczywistość – wyjaśnia dr Paweł Wieczorek z Uniwersytetu SWPS. Slacktywizm nie ma realnego wpływu, ale daje poczucie spełnienia. Poczucie, że zrobiono coś dobrego.

To poczucie złudne, bo większość internetowych zrywów kończy się na cyfrowym szumie. Jedynym jak dotąd spektakularnym przykładem powodzenia w Polsce był sprzeciw wobec umowy ACTA z 2012 r. Wskutek masowych protestów, które z sieci wyszły na ulice, premier Donald Tusk "zawiesił" ratyfikację podpisanego porozumienia. – W wydarzeniu ACTA na Facebooku uczestniczyło prawie 500 tys. osób. Rząd się wycofał – przypomniał dr Dominik Batorski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który badał ACTA i protesty z nią związane. ACTA to jednak przypadek rzadki, wyjątek potwierdzający regułę.

Demonstracje przeciwników ACTA (TVN24) / Wideo: TVN24

Janda przekonała

W kilka dni po głosowaniach w Sejmie w sceptycznym wobec internetowego zaangażowania tłumie opinii błysnął nagle wpis Krystyny Jandy. Aktorka przypomniała o Islandkach, które o swoje prawa walczyły ponad 40 lat temu. Generalny strajk kobiet przeprowadzony 24 października 1975 r. sparaliżował Islandię i wywołał rewolucję pozycji społecznej kobiet. Pięć lat później Islandia wybrała na swego prezydenta kobietę.



Islandzkie kobiety wspierają protestujące Polki / Wideo: youtube.com/ IcelandSupportsBlackProtest
Wpis Jandy był iskrą, od której zapaliła się beczka prochu niezadowolenia z procedowania restrykcyjnego projektu antyaborcyjnego. "Jeśli Państwo zorganizujecie taki protest, nagłośnicie go w całej Polsce, a nie tylko na Fb, przystąpię do niego z całym przekonaniem. Ale trzeba stworzyć minimum szansy, żeby się udał" – napisała aktorka.

Deklaracja ta wywołała burzę, której efekty uwidoczniły się jeszcze przed strajkiem. 1 października przed Sejmem zebrała się manifestacja pod hasłem: "Żarty się skończyły! Moje ciało, moja sprawa". Wzięło w niej udział ok. 5 tys. osób.

Sieć wydarzeń

Organizacja przewidzianego na poniedziałek 3 października strajku przebiegała głównie na Facebooku. O wszystkich manifestacjach, nawet tych najmniejszych, można było przeczytać w głównym wydarzeniu, zatytułowanym "Ogólnopolski strajk kobiet! Polish women on strike!". Tam swój udział zapowiedziało ponad 118 tys. osób. Organizatorzy lokalnych protestów zaczęli zakładać pokrewne wydarzenia w serwisie społecznościowym. W sumie powstało ich około 150 z Polski i około 60 z zagranicy.

Koordynacja strajku od pierwszego spontanicznego postu zajęła raptem tydzień. Ta błyskawiczna mobilizacja byłaby niemal niemożliwa bez serwisów społecznościowych. – Trudno bez mediów społecznościowych zbudować tak szybko działania o rzeczywiście dużej skali – mówił dr Batorski w rozmowie z tvn24.pl.

Poza przyspieszeniem komunikacji i ułatwieniem koordynacji media społecznościowe mają jeszcze jeden niebagatelny atut. – Informacje są udostępniane przez naszych znajomych. Widzimy, kto jest zaangażowany. Dzięki temu wytwarza się tzw. "wiedza wspólna". Nie chodzi o to, że wszyscy wiemy, że ma być protest, ale że wiemy, że nasze koleżanki będą w nim uczestniczyć, a one wiedzą, że my będziemy uczestniczyć – zauważa badacz.

O ile zatem masowe lajkowanie wydarzeń może budzić obawy o realność protestu, o tyle zdjęcia znajomych maszerujących w tłumie wyraźnie go urzeczywistniają.

Czarny Protest »

Skoordynowana akcja i przejęte dokumenty. "Nie wydaje nam się, że to przypadek" / Wideo: Fakty TVN
  • Skoordynowana akcja i przejęte dokumenty. "Nie wydaje nam się, że to przypadek"Skoordynowana akcja i przejęte dokumenty. "Nie wydaje nam się,...
    Video: Fakty TVN Skoordynowana akcja i przejęte dokumenty. "Nie wydaje nam...To wszystko wygląda na próbę zastraszenia organizacji kobiecych. Policja weszła do biur Centrum Praw Kobiet i stowarzyszenia BABA dzień po rocznicy Czarnego Protestu. Zażądano dokumentów, zabrano komputery i twarde dyski. I wygląda na to, że ciąg dalszy nastąpi.zobacz więcej wideo »
  • Islandzkie echa Czarnego ProtestuIslandzkie echa Czarnego Protestu
    Video: TVN24 BiS Islandzkie echa Czarnego Protestu25.10 | Magda Łukasiak, polska dziennikarka mieszkająca w Islandii, opowiada o tym, jak tam postrzegany jest Czarny Protest nad Wisłą.zobacz więcej wideo »
  • "Nie składamy parasolek". Protesty kobiet"Nie składamy parasolek". Protesty kobiet
    Video: tvn24 "Nie składamy parasolek". Protesty kobiet23.10. | W niedzielę po południu w wielu miastach w Polsce i za granicą, organizatorki mówią nawet o ponad 100 miejscowości, trwa Ogólnopolski II Strajk Kobiet, który ma być kontynuowany także w poniedziałek. - Nie składamy parasolek - zapowiadają demonstrujące. Kulminacją wydarzeń w Warszawie jest manifestacja przed Sejmem.zobacz więcej wideo »
  • Proetst kobiet w Trójmieście. "Wściekłyśmy się"Proetst kobiet w Trójmieście. "Wściekłyśmy się"
    Video: tvn24 Proetst kobiet w Trójmieście. "Wściekłyśmy się"23.10. | W niedzielę po południu w wielu miastach w Polsce i za granicą, organizatorki mówią nawet o ponad 100, rozpoczął się Ogólnopolski II Strajk Kobiet, który potrwa także w poniedziałek. - Nie składamy parasolek - zapowiadają demonstrujące. Kulminacją wydarzeń w Warszawie jest manifestacja przed Sejmem.zobacz więcej wideo »
  • Kukiz: przecież ja mam trzy córki, nie róbcie ze mnie potworaKukiz: przecież ja mam trzy córki, nie róbcie ze mnie potwora
    Video: TVN 24 Kukiz: przecież ja mam trzy córki, nie róbcie ze mnie potwora06.10 | - To nie były słowa skierowane do wszystkich Polek, do wszystkich kobiet, to były słowa skierowane do tej grupy uczestniczek Czarnego Protestu, które żądają dowolności w dysponowaniu płodem do trzeciego miesiąca życia - mówił o swojej kontrowersyjnej wypowiedzi poseł Paweł Kukiz (Kukiz'15) w programie "Kropka nad i". zobacz więcej wideo »
  • Dlaczego protest był czarny? "Żałoba po dzieciach" vs. "żałoba po demokracji"Dlaczego protest był czarny? "Żałoba po dzieciach" vs. "żałoba...
    Video: TVN 24 Dlaczego protest był czarny? "Żałoba po dzieciach" vs....06.10 | - Chciałabym, żeby dziewczyny były wolne, bezpieczne, wyedukowanie i żeby korzystały ze swoich praw jak wszystkie dziewczyny i kobiety w Europie - mówiła w programie "Tak jest" publicystka i feministka Kazimiera Szczuka. - Nie mogą nie myśleć o tym, co robią - odpowiedziała aktorka, zwolenniczka PiS, Anna Chodakowska. zobacz więcej wideo »
  • "Minister spraw zagranicznych powinien mieć więcej rozumku od Kubusia Puchatka""Minister spraw zagranicznych powinien mieć więcej rozumku od...
    Video: tvn24 "Minister spraw zagranicznych powinien mieć więcej rozumku...05.10 | - To jest wypowiedź prymitywnego aroganta - stwierdził w "Jeden na jeden" szef SLD Włodzimierz Czarzasty, komentując ostatnie wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego na temat Czarnego Protestu.zobacz więcej wideo »
  • Zagraniczne echa Czarnego ProtestuZagraniczne echa Czarnego Protestu
    Video: TVN24 BiS Zagraniczne echa Czarnego Protestu4.10 | Media na całym świecie - od Stanów Zjednoczonych po Nową Zelandię - komentują Czarny Protest polskich kobiet walczących o odrzucenie projektu zaostrzenia ustawy aborcyjnej. zobacz więcej wideo »
  • PO żąda wyjaśnień po zajściach w PoznaniuPO żąda wyjaśnień po zajściach w Poznaniu
    Video: tvn24 PO żąda wyjaśnień po zajściach w Poznaniu4.10 | - Nie przypominam sobie, żeby nawet komuniści w czasach PRL organizowali przeciwko kobietom tak zwarte oddziały policji - powiedział we wtorek w Sejmie Mariusz Witczak (PO). Politycy Platformy Obywatelskiej oświadczyli, że będą domagali się wyjaśnień od szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka w sprawie poniedziałkowego incydentu przed poznańskim biurem PiS.zobacz więcej wideo »
  • Jaka była skala Czarnego Protestu? Jaka była skala Czarnego Protestu?
    Video: tvn24 Jaka była skala Czarnego Protestu? 04.10 | - Wstrząsającą sytuacją jest dla mnie, kiedy starszy pan mówi kobietom, które walczą o swoje prawa, że to w ogóle nie ma żadnego znaczenia - komentowała w TVN24 słowa Witolda Waszczykowskiego Agata Czarnacka, jedna z organizatorek poniedziałkowej akcji. - Ma w ministerstwie tyle zaniedbanych spraw, a polska polityka zagraniczna wygląda tak źle, że mógłby się zająć przede wszystkim tym, co do niego należy - zauważył z kolei politolog Radosław Markowski. zobacz więcej wideo »
  • Agata Czarnacka o słowach Witolda Waszczykowskiego Agata Czarnacka o słowach Witolda Waszczykowskiego
    Video: tvn24 Agata Czarnacka o słowach Witolda Waszczykowskiego 04.10 | - Wstrząsającą sytuacją jest dla mnie, kiedy starszy pan mówi kobietom, które walczą o swoje prawa, że to w ogóle nie ma żadnego znaczenia - komentowała w TVN24 słowa Witolda Waszczykowskiego Agata Czarnacka, jedna z organizatorek poniedziałkowej akcji. - Ma w ministerstwie tyle zaniedbanych spraw, a polska polityka zagraniczna wygląda tak źle, że mógłby się zająć przede wszystkim tym, co do niego należy - zauważył z kolei politolog Radosław Markowski. zobacz więcej wideo »
  • Zamieszki w Poznaniu po Czarnym ProteścieZamieszki w Poznaniu po Czarnym Proteście
    Video: WTK Zamieszki w Poznaniu po Czarnym Proteście4.10. | Poznańska policja zatrzymała trzy osoby, które po Czarnym Proteście obrzuciły kamieniami lokalną siedzibę PiS. Po zajściach pięciu policjantów trafiło do szpitala. Po manifestacji w Warszawie zatrzymano z kolei cztery osoby, które będą odpowiadać za zakłócenia porządku. zobacz więcej wideo »
  • Czarna FuriaCzarna Furia
    Video: tvn24 Czarna Furia4.10. | Takiego protestu jak dziś jeszcze w Polsce nie było - Czarny Poniedziałek. W całym kraju na różne sposoby zabrzmiało zdecydowane "nie" dla zaostrzenia i tak jednego z najostrzejszych na świecie prawa do aborcji. zobacz więcej wideo »
  • Niespokojna noc w Poznaniu. Zatrzymania po Czarnym ProteścieNiespokojna noc w Poznaniu. Zatrzymania po Czarnym Proteście
    Video: WTK / TVN24 Niespokojna noc w Poznaniu. Zatrzymania po Czarnym Proteście3.10. | Poznańska policja zatrzymała trzy osoby, które po Czarnym Proteście obrzuciły kamieniami lokalną siedzibę PiS. Po zajściach pięciu policjantów trafiło do szpitala. Po manifestacji w Warszawie zatrzymano z kolei cztery osoby, które będą odpowiadać za zakłócenia porządku. zobacz więcej wideo »
  • Polki jak islandzkie kobietyPolki jak islandzkie kobiety
    Video: tvn24 Polki jak islandzkie kobiety3.10. | Kiedy sprawy są poważne czasami wystarczy impuls. I takim stał się internetowy wpis Krystyny Jandy. Aktorka wspomniała w sieci o "Czarnym Proteście" islandzkich kobiet i zmobilizowała tysiące Polek. Maria Mikołajewskazobacz więcej wideo »
  • "Czarny protest""Czarny protest"
    Video: tvn24 "Czarny protest"3.10. | Nie poszły do biura, i na uczelnie. A te, które nie miały innego wyjścia dołączyły po pracy. Tysiące kobiet i nie tylko kobiet ubranych na czarno wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciwko procedowanej w polskim Sejmie ustawie całkowicie zakazującej aborcji. Skala protestów zaskoczyła wszystkich. Michał Tracz. zobacz więcej wideo »
  • Ostaszewska: to dowód na to, jak bardzo została przekroczona granicaOstaszewska: to dowód na to, jak bardzo została przekroczona...
    Video: TVN 24 Ostaszewska: to dowód na to, jak bardzo została przekroczona...03.10 | - To walka o podstawowe prawa człowieka, prawa obywatela - mówiła o Czarnym Poniedziałku aktorka Maja Ostaszewska w "Faktach po Faktach".zobacz więcej wideo »
  • Tłumy w Warszawie i Berlinie. Wasze relacje z całego świataTłumy w Warszawie i Berlinie. Wasze relacje z całego świata
    Video: Kontakt 24 Tłumy w Warszawie i Berlinie. Wasze relacje z całego świata03.10 | W całej Polsce, ale również w wielu miejscach na świecie trwają manifestacje w ramach Czarnego Poniedziałku. To wyraz sprzeciwu wobec planów zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. Na Kontakt 24 otrzymujemy wiele komentarzy i zdjęć z protestów. zobacz więcej wideo »
  • Tłumy na placu Zamkowym. Kulminacja Czarnego PoniedziałkuTłumy na placu Zamkowym. Kulminacja Czarnego Poniedziałku
    Video: tvn24 Tłumy na placu Zamkowym. Kulminacja Czarnego Poniedziałku3.10 | Poniedziałek upływa w Polsce pod znakiem #CzarnegoProtestu. Wiele kobiet zdecydowało się na strajk - część z nich nie przyszła do pracy i bierze udział w manifestacjach. Kulminacją wydarzeń w Warszawie jest popołudniowa manifestacja na pl. Zamkowym.zobacz więcej wideo »
  • Dyrektor Żebrowski w okienku kasyDyrektor Żebrowski w okienku kasy
    Video: tvn24 Dyrektor Żebrowski w okienku kasy3.10 | W ramach Czarnego Poniedziałku dyrektor warszawskiego Teatru 6. Piętro - Michał Żebrowski - pojawił się w okienku kasy, w zastępstwie. W ten sposób wspiera swoje protestujące pracownice. - Kobiety sobie świetnie dają radę, ale obowiązkiem mężczyzn jest być przy nich, trwać - mówi aktor.zobacz więcej wideo »

Miliony lajków

A trzeba przyznać, że materiały z protestów cieszyły się mediach społecznościowych wielką popularnością. Według danych systemu analitycznego Monitori liczba postów zawierających sformułowania "Czarny Protest" i "Czarny Poniedziałek" na Facebooku, Twitterze i Instagramie po 23 września sięgnęła 1,5 mln, z czego w pierwszym z tych trzech serwisów przekroczyła milion.

Olbrzymią popularnością cieszyły się też pojedyncze posty. W poniedziałek o godz. 15:39 w grupie "Ogólnopolski Strajk Kobiet" zostało opublikowane nagranie pokazujące manifestację na placu Zamkowym w Warszawie z lotu ptaka. W ciągu niespełna 45 min zostało polubione ponad 33 tys. razy. Po kilku dniach wideo lubi 117 tys. osób, a udostępniło ponad 25 tys.

Protestujący w Warszawie / Źródło: facebook / Monika Najda

Zdjęcie mężczyzny czekającego z kanapkami dla strajkujących kobiet zostało opublikowane w grupie "Męskie wsparcie strajku kobiet" i polubione ponad 59 tys. razy.

Licznie lajkowane były również zdjęcia pokazujące tłum protestujących ludzi, nie tylko w Warszawie.

Mężczyzna rozdaje kanapki protestującym kobietom / Źródło: facebook / Kasia SK
Czarny Protest - Szczecin / Źródło: facebook / Ewa Gapińska
Tłum na Pl. Zamkowym / Źródło: facebook / Jagoda Turlik

W poniedziałkowym proteście w Warszawie według szacunków ratusza udział wzięło ok. 30 tys. osób, policja szacuje tę liczbę na 17 tys. Sami organizatorzy podają, że przez cały dzień w manifestacji przemieszczającej się przez centrum miasta wzięło udział ponad 20 tys. osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W Poznaniu według danych policji w proteście uczestniczyło ok. 8 tys. osób. W Gdańsku protestowało ponad 7,5 tys.

Facebook zintegrował

Skala spontanicznego protestu zaskoczyła wielu ekspertów. – Nie zanosiło się na tak duże protesty. Pani Janda rzuciła pomysł, a on się rozrósł i spodobał. Trzeba podkreślić, że jak na taką spontaniczność, pogodę i to, że był to dzień pracujący, to był to bardzo duży protest – w rozmowie z tvn24.pl skomentowała doc. dr hab. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego Czarny Protest wyszedł z internetu na ulice, a wiele innych inicjatyw grzęźnie w odmętach serwisów społecznościowych? – Media społecznościowe w przypadku poniedziałkowych protestów odegrały rolę integrującą. Oglądałam w nich relacje z małych miast – w rozmowie tvn24.pl tłumaczyła socjolożka dr Julia Kubisa z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Manifestacje w dużych miastach mogliśmy zobaczyć w dużych mediach, relację z mniejszych – właśnie w mediach społecznościowych. Cały przekrój aktywności ludzi ze wszystkich stron Polski. Dzięki hashtagom czy grupom na Facebooku można mieć bardzo łatwy dostęp do różnych informacji uporządkowanych tematycznie – dodała.

Jak w TVN24 wyjaśniała jedna z organizatorek akcji Agata Czarnecka, w wielu miastach doszło do zdarzeń dotąd tam niespotykanych. – Kobiety donosiły nam, że w ich miastach po raz pierwszy w ogóle zarejestrowano protest społeczny – mówiła działaczka.

Czarny Protest - Wadowice / Źródło: facebook / Katarzyna Kasperek
Czarny Protest - Olecko / Źródło: facebook / Berry The Knit

Czarny Protest - Śrem / Źródło: facebook / Karina Machtyl
Czarny Protest - Jawor / Źródło: facebook / Wiktoria Jeziorska

Co dalej?

– Internet ułatwia organizację protestów. Jednak kluczowym pytaniem jest, co z tego wynika – zauważył dr Batorski. – Protesty w internecie potrafią gwałtownie wybuchać i równie szybko gasnąć. Sukces tego typu wydarzeń zależy od tego, jak długo ta energia się podtrzyma – zaznaczył.

Jeśli mobilizacja się utrzyma, to protest może się przeobrazić w tzw. "ruch pozytywny", czyli w takie zaangażowanie, które obejmie nie tylko kwestie aborcyjne, ale też inne problemy.

Jak oceniła dr hab. Pietrzyk-Zieniewicz, trudno jednak spodziewać się natychmiastowej transformacji. – Może to być zalążek większego, stabilniejszego ruchu, który z kolei mógłby połączyć się z innymi i wtedy stworzyć coś jeszcze większego. Nie spodziewam się jednak natychmiastowego przeobrażenia – zaznaczyła.

Mimo to w trzy dni po Czarnym Proteście Sejm odrzucił obywatelski projekt zaostrzający prawo aborcyjne.

Podziel się
-
Zwiń

Redaktor prowadząca

Aleksandra Majda


Autorzy

Maciej Kucharczyk, Bartosz Żurawicz, Tatiana Serwetnyk, Maciej Kucharczyk, Karolina Rybińska, Marek Migalski, Bogusław Pawłowski


Redaktorzy

Maciej Tomaszewski, Iga Piotrowska, Łukasz Dulniak, Aleksandra Majda


Zdjęcia

PAP/Leszek Szymański, tvn24/Maciej Kulczyński/PAP/EPA, MON, Shutterstock, Lukasz Piecyk / EAST NEWS, Jonathan Kos-Read  (CC BY-ND 2.0)

Wideo

TVN24, Reuters, Enex

Zobacz wszystkie